1. Anasayfa
 2. Sosyoloji & Felsefe

Köpek Sahiplenmenin Psikolojiye Etkisi

Köpek sahiplenmenin psikolojiye ve hayata etkileri.

Köpek Sahiplenmenin Psikolojiye Etkisi
0

Hemen hemen herkesin evcil hayvanı bulunuyor. Hepimiz biliyoruz ki evcil hayvanlar büyük sorumluluklar getiriyor. Fakat bu sorumlulukların yanı sıra çokça getirisi de olabilir.

Özellikle depresyonla mücadele eden insanlara köpek sahiplenmesi öneriliyor. Peki bu neden olabilir?

Köpekler koşulsuz sevgi ve sadakatleriyle bilinirler. Özellikle yalnız yaşayan veya sosyalleşmekte zorlanan kişiler için köpekler önemli birer sosyal destek kaynağı olabilir. Köpeklerle kurulan bağ yalnızlık duygularını azaltır ve depresyon semptomlarını hafifletir.

Ek olarak köpeklerle temas halinde olmak stres ve kaygıyı azaltır. Köpekleri sevmek ve onlarla oynamak kortizol gibi stres hormon seviyelerini düşürür, oksitosin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarını arttırır.

Köpekler sayesinde fiziksel aktivite de artar. Aynı zamanda sorumluluk duygusu aşılanır. Bunlar bireylerin sağlıklı rutinler oluşturmasına yardımcı olur.

Bazı kaynaklar, köpeklerin bağışıklığı güçlendirdiğini ve bazı kronik hastalıklardan koruduğunu da savunuyor. Ancak unutmamalıyız ki köpekler sadece evcil hayvan olarak değerlendirilmemeli. Bir köpek sahiplenmeden önce araştırmalarınızı yapmalı ve masrafları göz önünde tutmalısınız.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz mail bültenine katılın ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir