1. Anasayfa
 2. Bilim & Teknoloji

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik
0

Sürdürülebilirlik Gündemi

Wood Mackenzie‘nin, dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişte beş yıllık bir gecikme yaşamasının sonuçlarını araştıran ‘Gecikmeli Enerji Geçişi’ başlıklı çalışması, enerji geçişindeki gecikmenin, küresel ortalama sıcaklığın sanayi öncesi seviyelerin 3 derece üzerine yükselmesiyle sonuçlanabileceğini ortaya çıkardı.

Düşük gelirli ve kırılgan ülkelerin karşılaştığı zorlukların çözülmesinde Asya Kalkınma Bankası’nın “Önemli bir araç” olduğunu söyleyen Japonya Maliye Bakanı Suzuki, iklim değişikliğiyle mücadele için Bankanın fonuna 1 milyar dolarlık katkıda bulunacaklarını bildirdi.

En büyük küresel sağlık fon sağlayıcılarından üçü, iklim değişikliği, yetersiz beslenme, bulaşıcı hastalıklar ve antimikrobiyal direncin bağlantılı etkileriyle mücadele etmeyi amaçlayan 300 milyon dolarlık bir ortaklıkla güçlerini birleştirdi.

Tarım teknolojileri geliştiren Doktar Technologies, yaklaşık 16 milyon TL yatırım aldı.

Temiz Teknoloji

Mikroplastikler, İstanbul kıyılarını tehdit ediyor: 1 litre suda yaklaşık 150 mikroplastik bulunmaktadır.

International Energy Agency (IEA) – Uluslararası Enerji Ajansı’nın “Temiz Teknolojili Üretimin Geliştirilmesi” analizine göre, başta güneş panelleri ve piller olmak üzere temiz enerji teknolojilerinin imalatına yönelik artan yatırım, küresel anlamda güçlü bir ekonomik itici güç haline gelirken, yeni sanayi ve istihdam fırsatları yaratıyor.

Kazakistan, Azerbaycan ve Özbekistan sahip oldukları yenilenebilir enerji potansiyeliyle, elektriğin Avrupa’ya satışını kolaylaştırmak için Hazar Denizi’nin dibine enerji kablosu döşeme projesini hayata geçirmeyi planlamaktadır.

ABD Enerji Bakanlığı, yeni ve yenilenmiş federal binalarda fosil yakıtların kullanımını yasaklayan bir yasaya son şeklini verdi. Yasa, fosil yakıtla üretilen enerji tüketiminin 2030 yılına kadar kademeli olarak sona erdirilmesi için federal binaların ve büyük yenilemelerin yapılmasını gerektiriyor.

İstanbul’da bulunan Maslak ile Belgrad Ormanı arasında ölçülen yaklaşık 10 santigrat derecelik sıcaklık farkı, şehirleşmenin doğal ortamlar üzerindeki etkilerini ortaya koyan, önemli bir örnektir. Uzmanlar özellikle gökdelenlerin bulunduğu bölgelerin sıcaklık farkından etkilendiğini açıklamaktadır.

En ilgi çekici ve faydalı olacağını düşündüklerimi haftada bir kez bu bültenle sizlere iletiyorum.

Bültende yer verdiğim haberlerin sırası, orijinal kaynağın yayınlanma tarihine göre belirleniyor. Bir önem veya öncelik sırası söz konusu değil.

Okuma süresi yaklaşık 10 dakika ama etkisi günlerce sürebilir .

Yazı Kaynakları
https://temizenerji.org/2024/05/06/wood-mackenzie-kuresel-enerji-gecisindeki-gecikme-3-derecelik-sicaklik-artisina-yol-acabilir/
https://www.iklimhaber.org/iklimle-baglantili-hastaliklarla-mucadele-icin-300-milyon-dolarlik-fon/
https://webrazzi.com/2024/05/06/tarim-teknolojileri-gelistiren-doktar-yaklasik-16-milyon-tl-yatirim-aldi/
https://yesilgazete.org/mikroplastik-istanbul-kiyilarini-tehdit-ediyor-1-litre-suda-150-mikroplastik-var/
https://www.linkedin.com/company/international-energy-agency/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_pulse_read%3B%2Btl%2Fui%2FSRxaZFE6OHT16zg%3D%3D
https://www.enerjigunlugu.net/azerbaycan-kazakistan-ve-ozbekistan-elektrik-sistemlerini-birlestiriyor-58636h.htm
https://tr.al-ain.com/article/abd-federal-binalarda-fosil-yakitlari-yasakladi
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz mail bültenine katılın ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir