1. Anasayfa
 2. Din & Mitoloji

Yer Altının Efendisi : Erlik Han

Yer Altının Efendisi : Erlik Han
0

Tanrı’nın buyruğunu yerine getirmeyen, kötülüklerin ve fenalıkların yaratıcısı, yer altının ilahı “Erlik han” ismini daha önce duymuş muydunuz ?

erlik han 1

Erlik Han’ın Tasviri :

Yeraltı aleminin tek efendisi olan Erlik, gümüş tahtından doğru kötülükleri yönetirken biz de biraz Erlik Han’ın özelliklerinden bahsedelim…

Gümüş tahtın sahibi olan Erlik; kara kaşları ve gözleri, ağaç köklerini andıran boynuzları, yaban domuzu gibi duran ağzı ve bıyıkları ile ona bakan herkesin içini ürpertiyor. Demirden sarayının içinde türlü kötülükler düşünürken Abra ve Yutpa (ejdere benzeyen iki yılan) Erlik Han’ın sarayını koruyorlar.

Türk Mitolojisi ve Diğer Mitolojilerin Ortak Noktası:

Çoğu mitolojinin hemfikir olduğu bir nokta olan, insanın lanetlenişi ve dünyaya gönderilişi motifi Türk mitolojisinde de yer bulmuş. ” Eje ve Törünge” ismindeki iki insan figürü ” Adem ile Havva ” figürleri ile inanılmaz bir benzerlik içerisinde önümüze sunuluyor. Erlik Han’ın (şeytan) vesveseleri sonucunda yasak olan meyveyi yiyen karakterlerimiz, Tanrı Ülgen Tarafından lanetlenerek dünyaya sürgüne gönderilirken; Eje’nin (Ece) yaptığı bu büyük hata sonrasında, kadınlar dünyanın sonuna kadar doğum sancısı çekmeye mahkum ediliyor. Ayrıca diğer bazı mitolojilerde olduğu gibi, bu suç olayına karışan ” Yılan ” karakteri de sonsuza kadar sürünmeye ve şeytanın hayvanı olarak anılmaya mahkum ediliyor.

Erlik Han ve Tanrı Ülgen’in Birlikte Var Olduğu Anlatısı :

Başka bir anlatıya göre henüz hiçbir şey var olmadan önce, Tanrı Ülgen ve Tanrı Erlik birer kuş olarak sonsuz suyun üstünde uçmaktadırlar. Erlik yaptığı kötü işler nedeniyle Tanrı Ülgen tarafından ” Kötülük yaptın, senin halkın da hep hileciler, kötüler olsun” denilerek lanetlenir. Tanrı yerden dokuz dallı bir ağaç çıkarır ve bu ağacın dallarından farklı insan soyları türetir. Erlik’in görevi ise bu insanları yoldan çıkarmak ve kötülüğe hizmet ettirmektir.

Erlik Han’ın Çocukları :

Erlik Han’ın dokuz oğlu ve dokuz kızı vardır. Oğullarının görevi Erlik Han ile iletişime geçmek isteyen kamlara yol göstermek, onları Erlik Han’ın huzuruna çıkarmaktır. Farklı anlatılara göre Erlik Han’ın oğulları her zaman kötü değildir, bazı durumlarda iyilik yapabilirler. Erlik Han ile görüşebilen şamanlar Kara kam ismini alırlar.

Erlik Han’ın kızlarının görevi ise Kamların akıllarını başlarından alıp kandırmak, tören esnasında hata yapmalarını ve lanetlenmelerini sağlamaktır. Kurban töreni sırasında kamı yataklarına çağırarak dikkatini dağıtırlar. Böylece kurban geçersiz sayılabilir ve kam başarıya ulaşamaz.

turk mitolojisi 1
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz mail bültenine katılın ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir