1. Anasayfa
 2. Kültür & Sanat

Kitap Kurdu Karakterler

Kitap Kurdu Karakterler
0

Kitap okumaktan zevk alıyoruz peki sevdiğimiz dizi film karaketerlerinin de kitap okuduğunu görmek bize keyif veriyor mu?

Bir kitabı kitapçılardan, fuarlardan, arkadaş önerilerinden, hazırlanan listelerden öğrenmek ve bu vasıtalarla okumak mümkün. Fakat bir kitabın film/dizi karesinde adının geçtiğini görmek benim bir kitaba olan merakımı artıran en önemli unsurlardan bir tanesi. Mesela en sevdiğim dizi karakterinin elinde o kitabı görmek karakterle kendimi özdeşleştirmeme yardımcı olan önemli hususlardan bir tanesidir. Dolayısıyla hem benim hem kitap severlerin gönüllerine taht kuran bazı kitap kurdu karakterlerden bahsetmek istiyorum.

Rory Gilmore: Gilmore Girls dizisinden bildiğimiz Stars Hollow kasabasının çalışkan ve akıllı kızı Rory’i okulda, otobüste, bir ağacın altında elinde kitapla görmek mümkün. Rory, sadece kitap okumakla yetinmiyor. Kitaplardan bahsetmekten, kitapçı gezmekten, kitapları koklamaktan da oldukça keyif alıyor. Rory sayesinde Gilmore Girls izlerken hem kitap okuma isteğimiz artıyor hem de yeni kitaplar hakkında bilgi edinebiliyoruz. Rory’nin ilham verici bir karakter olduğunu internette “Rory Gilmore’un Okuduğu Kitaplar” adlı oluşturulan bir çok listeden de anlayabiliyoruz.

f403a3c6e5c691110695014d6ee6ed24 1

Jess Mariano: Bir diğer karakterimiz yine Gilmore Girls evreninden. Diziye girdiği andan itibaren gönüllere taht kuran asi ruhlu Jess’i kitap okurken çok kez görüyoruz. Rory ile olan iletişiminin kitaplar üzerinden ilerlemesi, bir kitabı birden fazla okuması ve kitaplar üzerine notlar alması Jess’in asi ruhunu burada bile ortaya koyuyor. İlerleyen zamanlarda Jess kitap tutkusunu bir ileri boyuta taşıyarak bir kitap yazıyor. Keşke gerçekten okuyabilsek bile diyor insan!

Elizabeth Bennet: Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı kitabında ilk kez karşımıza çıkan beş kardeşten ikincisi olan sivri dili Elizabeth de kitapları oldukça seviyor. Onu 1995 yapımı Pride and Prejudice dizisinde ve 2005 yapımı filminde de elinde kitapla görmek mümkün.

Belle: Bir büyücü tarafından lanetlenen prensin şatosuna yolu düşen Belle’in hikayesini anlatan Beauty and the Beast filminin 1998 yapımında da 2017 yılı yapımında da görülmek üzere Belle tam bir kitap kurdudur. Onu bir musluğun kenarında, yolda yürürken okumaya devam ettiğini görmek çocuklarda okuma isteği uyandırabilir. Özellikle Canavar’ın kütüphanesini görünce hangi kitap kurdu etkilenmeden durabilir ki?

Hırsız Yavuz: Bu kadar karakter içerisinden çoğumuzun favorisi olan “Ben öyle bir insan mıyım?” repliği ile tanıdığımız Hırsız Yavuz da bir kitap kurdu. Onu denizin kenarında banka oturmuş Zeynep’e, Eylül’e şiir okurken bazen ise tek başına Oğuz Atay okurken çok kez gördük. Entelektüel ruhlu Hırsız Yavuz kuş koysunlar yoluna!

2475317 1713117162 XeBXT
Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz mail bültenine katılın ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.