1. Anasayfa
 2. Kültür & Sanat

İnsan olarak ölmektense canavar olarak yaşamak: All of Us Are Dead

İnsan olarak ölmektense canavar olarak yaşamak: All of Us Are Dead
0

Güçsüzlerin güçlüleri ezdiği, zorbalığın hüküm sürdüğü bir yerde karşı koyabilmek için zombi olmak…

All of Us Are Dead tam olarak böyle başlıyor. Hyosan Lisesi’nde fen öğretmeni olan Lee Byeong-Chan ‘nin oğlu uzun bir süre boyunca zorbalığa uğruyor hatta  buna dayanamayıp intihara bile teşebbüs ediyor. Tabi bu durum bir çok zorbalık hikayesinde olduğu gibi görmezden geliniyor. Bu duruma bir çare bulamayan Lee Byeong- Chan “Bir insan olarak ölmesindense bir canavar olarak yaşamasını istedim” diyerek oğlunu güçlendirecek bir formül buluyor fakat bu formül biraz yanlış işliyor ve ortaya  Jonas Virüsü veya bildiğimiz şekliyle zombi virüsü çıkıyor. Fareler dolayısıyla Hyosan Lisesi’nde yaralanan bir kızın virüsü hastaneye  bulaştırmasıyla da iyice yayılım gösteriyor. Hikaye genel itibariyle Hyosan Lisesi’nde mahsur kalıp yaşam mücadelesi veren bir grup liseli etrafında geçiyor diyebiliriz. Fakat sadece aksiyonuyla iyi bir izleyim deneyimi katmakla kalmıyor. Güncelliğini hep korumuş olan konuları da işliyor. Bu konuları daha detaylı ele almak gerekirse:

Zorbalık: İzlerken sinirlendiren bazı karakterler vardır. Bu dizinin en sinir bozucu karakteri açık ara Yoon Gwi-nam. Virüsten önce “zorbaların ayakçısı” olan karakterimiz ısırılıyor fakat zombileştirmeyen virüs güçlendirir diyerek insan ve zombi arasında kalıyor. Kendisi bir çok masumun katline sebep olarak hepimizin nefretini kazanıyor. Fakat zorba tek karakterimiz sadace bununla kalmıyor. Bana kalırsa öğrencilerin zorbalanmasına göz yuman müdür de, madur öğrenciyle dalga geçen öğretmen de arkadaşı durumu kötü olan Han Gyeong-Su’nun ölümüne sebep olan Lee Na-yeon da birer zorbadır.

Yalnızlık: Yalnızlığı özellikle iki karakter üzerinden farklı şekillerde ele alabiliriz. Ailesi zengin olan fakat hiç arakadaşı olmayan Lee Na-yeon salgından sonra bir gruba dahil olsa da uyum sağlayamıyor hatta hem akadaşının ölümüne sonra öğretmenin ölümüne sebep oluyor. Fakat yine yalnız olan hatta kendini arkadaşlarından izole etmiş olan başarılı sınıf başkanı Choi Nam-ra ekibe uyum sağlıyor ve yarı zombi olduğunda bile ekip için savaşıyor. Yani dizide yalnızlık her zaman pasif-agrasif etkiler yaratmıyor.

Lee Byeong Chan All Of Us Are Dead edited

Aile İlişkileri: Dizide 3 fedakar ebeveyn bulunuyor. Nam On-jo’nun babası, Lee Cheong-san’ın annesi bütün riskleri göz önüne alarak çocuklarını kurtarmaya gidiyor. Bir diğer ebeveyn ise elbette virüsü yayan Lee Byeong-Chan. Her ne kadar kötü bir şey yapsa da çocuğu için yaptığı gerçeğini yadsıyamayız.

Dizi bu önemli başlıkların yanında arkadaşlık ilişkileri, lise aşkı, başarılı olmak gibi çeşitli unsurları da ele alıyor. Yalnızca zombi yapımlarını sevenlere hitap etmekle kalmıyor gençlik problemlerini de işleyerek kalbimize taht kuruyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz mail bültenine katılın ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.