İlginizi Çekebilir
Trendlerdeki Yazı
_z_ld_m

Yapay Zeka Gelişimi Bir Tehdit mi?

wp2042061-artificial-intelligence-wallpapers (1) (1)

Teknolojinin hızla gelişmesi ve hayatımızın bir parçası haline gelmesi bilgisayar sistemlerinin de hemen her alanda karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Hesap makinesi ile başlayan vetire yüz tanıma ve parmak izi kontrol sistemlerinin geliştirilmesine kadar devam etmiştir. Yapay zeka alanında özgün bilimsel ve teknik çalışmalar günümüzde de daha kapsamlı bir şekilde yapılmaktadır. Ben de bu yazıda sizlere en basit şekliyle bilgi vereceğim. Keyifli okumalar.

Yapay Zeka Nedir?

Bilgisayar ya da bilgisayar tarafından kontrol edilen nesnelerin insan kadar ya da diğer canlılara benzer zeki faaliyetleri yerine getirme durumu olarak bilinmektedir. Bilgisayar sistemlerinin çeşitli izleri takip ederek yazılım boyutlarında bunları birer tepki haline çevirmesi bazı durumların taklit boyutuna vararak programlanmasını kolaylaştırmaktadır.

Kod yazılım sistemlerinin analiz gücünün bu şekilde arttırılması yapay zeka gücünün de artmasını ve bir tehdit olarak görülmesini öne çıkarmaktadır. Fakat teknik cihazlar zararlara yol açsa da bu zararlar minimize edilebilir ölçülere getirebilir çünkü (genel olarak) insanların kontrolündedir.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılmaktadır?

Günümüzde yapay zeka teknolojileri mühendislik ve tıp alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. 3D yazıcılar bu sebeple yaygınlaşmaya başlamıştır. Yapay embriyo çalışmaları, yapay sinir ağlarının oluşturulması bu teknolojilerin gelişimi sayesinde olmuştur.

Uzay teknolojileri, bilgisayar teknolojileri, mühendislik teknolojileri, inşaat, sanayi, endüstriyel üretim, tekstil, gıda, eğitim gibi hemen her alanda yapay zeka ürün ve teknolojilerini görmek mümkün hale gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren bilgisayar sistemleri kolay, hızlı, güvenilir yardımlarla hayatımızın bir parçası olmayı başarmıştır.

İnsanların temel ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılayabilecek ve bunu yaparken de en az ihtiyaca gerek duyarak en uzun yaşamayı hedefleyen insanların bu alanda hamleler yapmaları bu sebeple dikkat çekmektedir. Yine de hiçbir bilgisayar sistemi kötüye kullanılmadığı sürece tehdit oluşturamaz.


Sonuç olarak, her alanda yaygınlaşarak kullanılan uygulamaları ile gözümüze daha da korkutucu hale gelse de hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu da insanların çoğu alanda işlerini daha iyi yapmasını sağlıyor çünkü eğer işlerini kötü yaparlarsa yerlerini yapay zekanın alacağını biliyorlar.

Eğer meraklıysanız (az biraz da İngilizce biliyorsanız) konu hakkındaki son projeleri ve haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap