İlginizi Çekebilir
Trendlerdeki Yazı

Yamaç Paraşütü Nedir?

yamac-parasutu-3

Hele Bu Neymiş ki?

İnsanları kuş gibi uçma hissine en çok yaklaştıran unsur yamaç paraşütüdür. Bir yamaçtan aşağı koşarak paraşütün sel ağızlarından (paraşütün ön kısmında bulunan delikler) hava girişi sağlanarak paraşüte aerodinamik bir form kazandırılır. Paraşüt aerodinamik formunu aldıktan sonra ayağınız yerden kesilecek ve uçuş başlayacaktır. Peki insanlar manyak mı da böyle işlere girişiyorlar? Aslında biraz öyleler.

Tarihçesi

12. yüzyılda uçuş denemelerinin Çin’de başladığını biliyoruz ama uçma isteği emin olun daha öncesine de dayanıyor. 1495’de Leonardo da Vinci,ilk paraşüt çizimlerini yapmıştı bile. 1595’de ise Jean-Pierre Blanchard bezden yaptığı ekipmanla başarılı bir atlayış da yapmıştı. 1911’e gelindiğinde ise ilk modern serbest paraşüt yapılmıştı. 1950’lerden sonra paraşütlerin kumanda edilebilmesi bu işi hızlandırdı. 1965’te NASA çalışanı David Barish yamaçtan koşarak süzülen ilk kişi oldu. Fransız dağcıların 1978’de Alplerden serbest paraşüt ile atlayarak  bu sporu başlatmak için önemli bir adımdı. “Ee, ilk yamaç paraşütçüsü kim peki?” dediğinizi hisseder gibiyim. Cevabı vereyim: Jean Claude Betemps. Türkiye’ye gelen yabancı pilotların Ölüdeniz Babadağ’ı keşfetmesi ile bu iş Türkiye’de de nam salmıştır. THK önderliğinde yamaç paraşütü eğitimleri de başlamıştır.

Teknik Yapısı

Yamaç paraşütü 4 bölümden oluşur: Kubbe, askı ipleri, taşıyıcı kolonlar, kuşam tertibatı.

Kubbe

Yamaç paraşütünün en üst kısmı.

Askı İpleri

Kubbeye belli bölgelerden bağlı olan iplerdir.

Taşıyıcı Kolonlar

Askı iplerini bir arada tutan daha kalın olan kemerdir.

Kuşam Tertibatı

Harness olarak da adlandırılan kuşam tertibatı pilotu paraşüte bağlayan ekipmandır. Aynı zamanda pilotu sararak ona konforlu bir uçuş da sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap