İlginizi Çekebilir
Trendlerdeki Yazı
_z_ld_m

Xiaomi Redmi Note 8 Pro | Orta Seviyede En iyi Olmaya Geldi

redmi-note-8-3

2019 yılı içinde tanıtılan telefonlardan ilk defa bir tanesini tam anlamıyla beğendim ve Xiaomi Redmi Note 8 hakkındaki yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim. Şimdiden keyifli okumalar.

“Başlamadan önce belirtmek isterim ki Note 7 Pro modeli ülkemizde satışa çıkmadığı ve Note 7 modeli ile Note 8 Pro modelinin çıkış fiyatı olarak çok büyük farkı olmadığından dolayı Note 7 modeli ile karşılaştırdım. Tekrardan keyifli okumalar.”

Amiral gemisi modellerin (ülkemizde ve ekonomisi zayıf ülkelerde) yüksek fiyat etiketleriyle satışa sunulmasının ardından kullanıcılar orta seviye modelleri tercih etmeye başladı. İşte bu segment için en iyi fiyat/ performans ürünlerinden biri olan Redmi Note 7 tanıtıldığı günden bugüne oldukça fazla sattı. Xiaomi bunun üzerine performans/fiyat oranını bir tık daha yükseltmek için çalışmış olacak ki Redmi Note 8 Pro modelini geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürdü.

Böyle bir telefona gerek var mıydı? Bir önceki nesil hala tatmin edici performans verirken yeni ürün satabilir mi? Ve en önemlisi bu cihaz gerçekten iyi bir orta segment telefonu mu? Hepsini bu yazıda cevaplayacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki cihazın bir önceki modelden çok bir farkı yok. İyileştirmeler mevcut lakin aradaki fiyat farkına değecek kadar değil. Çünkü Note 7 modelinin fiyatı gerçekten çok iyi seviyeye geriledi. Bu yüzden çok satacağını düşünmüyorum.

Şimdi bir de donanımsal özelliklerini fiyatına göre değerlendirelim;

Redmi Note 8 Pro modelinde MediaTek Helio G90T işlemcisine ve yanında 6 GB belleğe yer verilmiş. Neden Snapdragon bir işlemci tercih etmediğini bilemiyorum. Belki de performans/fiyat olarak MediaTek işlemcilerin daha uygun olduğundandır. Buna istinaden hızlı şarj konusunda da 18W destekli ayrı bir hızlı şarj modülü yerleştirilmiş.

Kamera konusunda bir önceki nesilden farklı arka tarafa iki tane daha kamera eklenmiş. Note 7 modelinde zaten derinlik algısı için bir sensör vardı. Note 8 Pro modelinde ana kamera 64 MP seviyesine getirilmiş, makro çekim ve geniş açı için de ekstra kamera eklenmiş. Ön tarafta ise yine tek kamera yer alıyor ve sayısal olarak sadece çözünürlük değişmiş. Artık 20 MP bir kamera yer alıyor. Bence kamera konusunda bayağı bir geliştirme yapılmış. Çıkış fiyatı olarak da yaklaşık olarak aynı fiyat etiketi bulunuyor.

İki ana konu haricinde Note 8 Pro modelinde pil ve ekran biraz daha büyümüş. Su geçirmezlik özelliği (sonunda) eklenmiş.

Sonuç

Eğer yeni bir telefon alacaksanız Redmi Note 8 modeline göz atmanızı tavsiye edebilirim. Bütçeniz el vermiyorsa bekleyip bu modeli almak yerine Note 7 modelini de tercih edebilirsiniz. Günlük kullanım ve genel kullanıcı kitlesi için farkını hissedeceğiniz çok büyük değişiklikler (arka kameralar dışında) yok.

Cihaz hakkında detaylı teknik bilgiye buradan, ülkemizdeki fiyat bilgisine de buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap