İlginizi Çekebilir
_z_ld_m

Xiaomi Redmi Note 7 | Kullanıcı Deneyimi ve İncelemesi

redmi1

Bir telefon düşünün ki yalandan bir 48 MP kamerası var. Yalandan bir hoparlör ızgarası var. Bildirim ışığı da çok saçma bir yere konmuş. Tüm bunlara rağmen bu telefonu öne çıkaran ve 2019’un bestseller’ı yapan nedir? Bir Redmi Note 7 kullanıcısı olarak telefonu kendi gözlemlerimle anlatmak istiyorum. Keyifli okumalar.

Öncelikle kutusu ve içeriğinden bahsetmek istiyorum. Telefonun yanında yüksek hızlı olmayan bir şarj adaptörü, 1 metre uzunluğunda Type-C USB kablosu ve koruyucu kılıfı bulunmakta.

Redmi Note 7, 6.3″ FHD IPS LCD bir ekrana sahip ve oldukça şık bir tasarımı var.  Ekranı Gorilla Glass 5 ile korunmaktadır. Ekran- gövde oranı da segmentine göre gerçekten tatmin edici. Ekranın üst kısmında bir damla çentik var. Bu çentik çok büyük ve rahatsız edici değil. Çentiğin de hemen üzerinde 13 MP’lik bir kamera bulunmakta. Telefonun alt kısmında bildirim ışığı konumlandırılmış fakat pek etkili bir ışık değil. Üstelik bir de kırılmaz ekran taktığınızda ışık neredeyse tamamen görünmez oluyor. Telefonun alt kısmında Type-C girişi ve iki adet hoparlör ızgarası bulunmakta. Fakat yalnızca biri aktif konumdadır. Muhtemelen ikinci ızgara yalnızca tasarım amaçlı kullanılmış. Telefonun üst kısmında ise 3.5 mm’lik jak girişi mevcut. Ayrıca bir de kızılötesi sensörü var. Böylece telefon bize TV, klima, projeksiyon gibi cihazları uzaktan yönetebilme imkanı tanıyor. Telefonun sol tarafında ise SIM ve hafıza kartı girişi mevcut.

Telefonun arka tarafında ise 48 MP ve 5 MP’lik iki adet arka kamera ve flaş ışığı mevcut. Kameranın çıkıntısı çok fazla ve telefonun herhangi bir düşme durumunda kırılma tehlikesi çok fazla. Ne yazık ki kutu içerisinden çıkan kılıf da kamerayı korumuyor fakat internette kamerayı koruyan kılıflar mevcut.

Telefonun orta kısmında ise bir parmak izi okuyucu sensör var ve tepki süresinin çok tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Telefonun 3/4/6 GB Ram’li sürümleri mevcut. Aynı zamanda 32/64/128 GB hafıza seçenekleriyle satışa sunulmuş.

Redmi Note 7 ‘nin en çok dikkat çeken bir özelliği de 4000 mAh ‘lik Li-Po bataryaya sahip olması. Pili günlük ortalama kullanımda – Sosyal medya, müzik dinleme, dizi izleme gibi-  30 saate kadar performans sağlamakta.

Arka Kamerası Hakkında

Telefonun asıl öne çıkan özelliği de 48 MP ‘lik kamerası. Biraz da kamerasından bahsetmek istiyorum. Yazının başında “yalandan bir 48 MP kamerası var” diyerek aslında grafik işlemcisine vurgu yapmak istemiştim. Aslında Redmi Note 7 ’nin içinde bulunan grafik işlemcisi 48 MP’lik bir görüntüyü desteklemiyor. Ama güzel bir pazarlama stratejisi ile insanlar bu telefonda 48 MP bir kamera olduğunu düşünüyor.  Aslında içinde bulunan mevcut işlemci hesaplamalarıma göre hemen hemen 44 MP’e kadar destekliyor.

48 MP’lik bölüme kameranın “profesyonel” kısmından ulaşabiliyorsunuz. Normal modda ise kamera 12 MP ile çekim yapıyor. 48 MP kameranın normalde çok daha fazla detay sağlamasını beklerken aslında bunu yapmıyor. Ve normal mod- pro mod olmak üzere çektiğiniz iki fotoğrafı karşılaştırdığınızda 48 MP ‘in farkını telefondan pek anlayamıyorsunuz. Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara attığınızda ve yaklaştırdığınızda pro modun (48 MP modu) daha yüksek kalite ve kontrast sağladığını görüyoruz.

Sonuç

Bu kadar eleştirmeme rağmen ben kamera performansından gayet memnunum. 

Telefon genel anlamda hızlı, batarya ömrü tatmin edici, kamerası üzmez; beklentinizi karşılar. 1600-1700 lira bandında alınabilecek en güzel telefonlardan bir tanesidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    1 Aydır kullanıyorum gayet memnunum.