Tarihten Selam Var: Metehan

metehan
1

Evet, bugünkü konumuz Metehan’ın tahta çıkışı. Hepimizin bildiği üzere Metehan Türk tarihine damga vurmuş büyük hükümdarların en önde gelenlerindendir.

Metehan Türkler’in şu anki toplum yapısının temellerini atan hükümdardır. Özellikle askeri alanda yaptığı çalışmalarla Türk toplumunun bugünkü ordu-millet yapısının çıkışına katkısı büyüktür. Orduda onluk sistemi bulan kişi bizzat kendisidir. Düzenli orduyu da kurduğu için bugün Türk ordusunun kuruluş tarihi M.Ö. 209‘dur. Evet gelelim bu tarihe damga vurmuş kişinin tahta çıkış hikayesine.

Peki nasıl oldu bu olay?

Metehan’dan önce tahta olan babası Teoman,Çinliler ile bir barış antlaşması imzalamış ve bir Çin prensesi olan Yenşi  ile evlenmişti. Teoman Çinlileri büyük bir tehdit olarak görmüyordu. Fakat Metehan Çinlilerin ileride Türklerin başına büyük bela olacağına inanıyordu. Teoman’ın tahta Çinli eşinden olan oğlunu geçirmek istemesi ise Metehan’ın sabrını taşıran son damla olmuştur.

Babasının gerçekleri göremeyişine sinirlenen Metehan, babasını öldürüp tahta geçme planları yapar. Fazla beklemeden en sevdiği atını alıp kendine bağlı olan adamlarını yanına çağırdı. Atından indi, onu vedalaşırcasına sevdi ve etrafına baktı. Tüm adamları toplanınca adamlarına döndü ve o emri verdi. 

OKLARINIZI ATIMA ÇEVİRİN!

Heyet, Halil Yaşar Kollu

Tüm adamları oklarını ata çevirdi. Ardından ikinci emrini verdi 

HEDEF ATIMDIR, VURUN!


Heyet, Halil Yaşar Kollu

Askerlerin bir kısmı atı vurdu ve kalan büyük kısım vurmadı. Tereddüt edenleri yanına çağırıp hepsini teker teker kendi eliyle öldürdü. Ve sonra kalan adamlarına dönüp nida edercesine onlara bağırdı.

Bir daha oklarınızı bana çevirin ve beni vurun dediğimde vuracaksınız! Emrimi duyduğu halde tereddüt eden olursa, bilsin ki sonu böyle olacaktır!


Heyet, Halil Yaşar Kollu

Bu olay üzerinden iki yıl geçti. Metehan kendi disipliniyle büyük bir ordu yetiştirmişti. Bir gün babası bin askeriyle ava çıkmıştı.Babası ava çıktığı bir gün babasını takip edip onu gördüğü an ıslıklı okunu babasına fırlattı. Islığı takip eden adamları okun gittiği yerde Teoman’ı gördü. Fakat hiç tereddüt etmeden üç bin asker birden oklarını Teoman’a fırlattı. Orada babasını öldüren Metehan Üvey annesi Yenşi’yi ve üvey kardeşini de öldürüp başa geçti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1999 senesinde Bursa'da Ardahanlı bir ailenin içine doğdum. Panayır Ortaokulunda ilköğretim ve orta öğretimimi tamamladım. Liseyi tarihi Bursa Erkek Lisesinde okudum. Şuan is Marmara Üniversitesinde Eczacılık Fakültesinde okuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Bu değerli yazın ve bilgilerin için teşekkürler Tunahan.
    Yazılarının ve Başarılarının devamını dilerim kardeşim.Kalemin ve yolun açık olsun.

  2. 1 sene önce

    Bu yorumu yazan tosun ,yorum yaptığı yazıyı yazan da tosun.
    Maşallah tosunuma büyümüş de tarihin karanlıkta kalmış sayfalarına ışık tutuyor ,;)