İlginizi Çekebilir

Tactic Force Oyun İncelemesi

Tactic-Force-Kapak

30 Ağustos tarihinde açık beta sürümü yayınlanan Yerli ve Milli sloganı ile boy gösteren Tactic Force oyununu denedim ve sizlere deneyimlerimi aktaracağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki yerli ve milli etiketi altında kullanıcıların duygularını sömürerek prim elde eden her kuruma ve kuruluşa karşı saf alırım. Bana göre bir ürünü, projeyi veya tasarımı; kalitesiyle, performansıyla özgünlüğüyle öne çıkarmak daha mantıklı bir yaklaşım. Konu ile ilgili görüşümü belirtmemin nedeni hangi çerçeveden oyunu eleştireceğimi ve yorumlayacağımı bilmenizi istemem.

Tactic Force bir MMOFPS oyunu yani çok sayıda insanın aynı anda oynayabildiği çevrimiçi bir birinci şahıs atıcı oyunu diyebiliriz. Bu tür oyunlarda 50 kişi aynı anda oyuna katılabiliyor ve oyuncu oyunu kendi gözünden görüyor. Örnek vermek gerekirse Zula ve Warface bu türdeki oyunlardır.

Özellikle Zula‘yı belirtmemin sebebi de aynı türde ve oldukça benzer pazarlamaya sahip oyunlar olmalarıdır. Tür olarak benzerliklerini önceki paragrafta belirttim gelelim pazarlama ve tanıtım kısmına. İkisi de Türk yapımı oyun ve ikisi de internet sitelerinde, oyun içlerinde ve sosyal medya tanıtımlarında bunu vurgulamaktan geri kalmıyor. Değinmek istediğim bir konu var. Tactic Force oyununda diğerinin aksine özgün haritalar yer alıyor.

Bu kısımda bir örnek vermek istiyorum. TaleWorlds tarafından geliştirilen Mount&Blade oyunlarına hiçbir şekilde yerli ve milli etiketi kullanılarak prim yaptırılmadı. Lakin M&B serisi dünyaca tanınıyor ve çeşitli ödülleri bulunuyor.

Gelelim Tactic Force‘un bir diğer vasat noktasına; oyunda tüm silahlar açık değil. Oyun içi mağaza üzerinden süreli olarak satın alarak rakiplerinize karşı avantaj sağlayabiliyorsunuz. Böyle bir şeye nasıl hala cesaret ediyorlar? Anlamak gerçekten çok zor. Zaten özelleştirme kısmındaki ürünleri satın alarak kullanabiliyorsunuz. Oyun içi eşitlik sağlamak varken neden silahları da ücretli yaparsın ki?

Grafik konusunda pek bir şey beklememenizi tavsiye ediyorum çünkü işin özünde Tactic Force, MMOFPS kategorisinde bir oyun. Alt kısma beta sürümünün oynanış videosunu ekledim. Siz de videoyu izleyerek grafikler konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Menü Görselleri

Oynanış Videosu

Oyun ile ilgili detaylı bilgiye buradan üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap