İlginizi Çekebilir
_z_ld_m

SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

SSD-comparison

SSD nedir? HDD nedir? HDD ile SSD arasındaki farklar nelerdir? SSD diskler Nasıl geleneksel disklerin (HDD) Yerini aldı? Yazıda bilgim el verdiğince bu sorulara cevap vermeye ve açıklamaya çalışacağım.

Artık bilgisayar toplanırken veya hazır sistemler, dizüstü bilgisayarlar hazırlanırken SSD olmazsa olmaz bir hale geldi. Ayrıca emekliye ayrılması gereken bir bilgisayar, SSD ile yeniden hayata döndürülebiliyor. Lakin geleneksel depolama birimleri (HDD) de bilgisayarlarda yer almaya devam ediyor. Bu da son kullanıcının kafasında soru işaretlerine neden oluyor. Ben de girizgahta da belirttiğim gibi bilgim el verdiğince bu sorulara cevap vereceğim. Şimdi isterseniz başlayalım.

Öncelikle bu iki depolama birimine yakından bakalım;

HDD Nedir?

HDD depolama birimi olarak plak adı verilen dairesel disk kullanır ve bu disk, okuma-yazma kolu adı verilen parça ile kontrol edilir. Bu kol okuma (veya yazma) izni vererek diskin dönmesini ve verilerin işlenmesini sağlar. HDD içerisindeki diskin bir dakikadaki devir sayısı (RPM) diskin veri yazma-okuma hızını belirler. Yani disk ne kadar hızlı dönerse siz de bu işlemleri (veri okuma-yazma) o kadar hızlı yaparsınız.

Bu tip depolama birimleri geleneksel disk olarak adlandırılmasının nedeni ilk ev tipi masaüstü bilgisayarlardan beri kullanılıyor olmasıdır. İlk HDD birimleri IDE bağlantı noktasını kullanıyordu. Teknolojinin hiçbir zaman yerinde saymadığını düşünürsek bu bağlantının da zamanla değiştiğini tahmin edebiliriz. Günümüzde HDD bağlantısı için SATA (3) ara birimi kullanılıyor.

SSD Nedir?

SSD disklerin geleneksel disklerden en büyük farkı içerisinde hareketli parçalar bulunmamasıdır. Bu tip disklerde depolama birimi olarak NAND (Negative AND) bellekler kullanılır. Bu bellek türünde veriler hücrelerde saklanır ve her hücre belleğin üretim şemasına göre 1 Bit veya 2 Bit değer saklayabilir. Mantıksal işleme olanakları sayesinde bu tür belleklerin teorik olarak ulaşabilecekleri hızlar çok yüksektir. Depolama alanı büyüklüğünde “Ne kadar ekmek o kadar köfte” felsefesine benzer bir durum var. Yani NAND bellek sayısı ne kadar artarsa toplam depolama alanı da o kadar artar.

Şuanda SDD disklerin büyük bir kısmı SATA (3) bağlantı noktasını kullanıyor. Lakin modern diskler, veri aktarım yolunun limitlerini aşıyor ve bu da darboğaz yaşanmasına neden oluyor. SATA (3) bağlantı birimi 600 MB/s hızı destekliyor. SSD diskler ise bu hızın üzerine çıkabilir. Çözüm olarak PCIe yolu üzerinden bağlantı sağlayan diskler geliştirilmiştir lakin PCIe yolunu kullanan çok fazla harici aygıt olması sebebiyle bu diskler SATA (3) ara birimini kullanan diskler kadar yaygınlaşamamıştır. SSD disklerin tam performans ile çalışması için PCIe ara birimini baz alan M.2 bağlantı noktası geliştirildi. Bunun üzerine SSD diskler için NVMe (Non-Volatile Memory Express – Geçici Olmayan Bellek Ekspresi) geliştirmesi yapıldı ve modern diskler 5000 MB/s gibi hayal gücünü zorlayacak hızlara ulaştı. Bu veri yolu hızı da limitlerine ulaşmış durumda ve bu limitleri de aşmak için PCIe 4.0 teknolojisi üzerine çalışmalar devam ediyor.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki depolama birimi için de uzun uzun tanımlamalar yaptım. Sıra geldi ikisinin arasındaki farklara;

 • Fiyat
  SSD diskler, HDD birimlerine göre daha pahalı, hatta M.2 ara birimini kullanan SSD disklerde fiyat farkı iyice açılıyor.
 • Hız
  SATA ara birimini kullanan SSD diskler ile geleneksel (son kullanıcının ulaşabileceği) diskler arasında ortalama 5-6 katlık bir performans farkı bulunuyor. Söz konusu NVMe M.2 SDD diskler olunca 50 katına kadar çıkabiliyor.
 • Kapasite
  Geleneksel diskler (HDD) bireysel kullanıcı için 40 TB‘a kadar depolama alanı sunuyor. SDD diskler içinse bu durum öyle değil. SATA ara birimi kullanan SSD diskler 4 TB‘a, M.2 ara birimini kullanan SSD diskler ise 2TB‘a kadar depolama alanı sunabiliyor.
 • Güç Tüketimi
  En hızlı (10.000 RPM) HDD depolama birimleri ortalama 8 Watt güç tüketirken SATA SSD diskler ortalama 4 Watt, M.2 SSD diskler ise ortalama 2 Watt güç tüketmektedir.

Sonuç

SSD diskler performans konusunda ezici bir üstünlüğe sahip lakin yüksek boyutta veri depolamak içi hala yeterli değil. Geleneksel diskler (HDD) uygun fiyata bulunduğu ve büyük depolama alanları sunduğu için hala kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Teknolojinin hızla geliştiği ve SSD üretim maliyetlerinin giderek azaldığı aşikar. Bu durumda geleneksel disklerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde emekli olacağını varsayabiliriz. Ayrıca SSD diskler içerisinde hareketli parçalar yer almadığı için kullanım ve taşıma riski bulunmuyor. Bir de ses çıkarmaması modern diskleri benim kalbimi çalıyor.

Son olarak, eğer eksik gördüğünüz bir yer, kafanıza takılan bir konu varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bir sonraki yazıda buluşmak üzere esenlikle kalın.

Abdullah YANIK
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Sanırım bilgisayarımı SSD ile donatacağım

 2. Çok yararlı bir bilgi hep kafamı kurcalıyordu çok sağolun.