İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 10 Senenin En İyi Telefonu Olamaz!

Samsung Galaxy Note 10 Family

7 Ağustos tarihinde tanıtılan Galaxy Note 10 ailesi benim için beklentilerin altında kaldı. Ben de bu durumun nedenlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Donanım ve Yazılım

İlk olarak değinmek istediğim konu üst seviye telefonların donanımsal özellikleri. Birkaç sene öncesine kadar Çinli üreticiler üst seviye telefonlarında da diğer markaların kullandığı kadar güçlü donanımlar kullanmıyorlardı. Lakin günümüzde çoğu zaman aynı veya benzer özelliklere sahip donanımlar kullanıyorlar ve benzer donanımsal özelliklere sahip akıllı telefonları neredeyse yarı fiyatına satıyorlar. Yani Galaxy Note 10 modellerinde donanımsal açıdan fark yaratacak bir özellik bulunmuyor. Bu da diğer markaların ürünlerinin tercih edilmesini anlamlı kılıyor.

Yazılım konusunda da Android işletim sistemini kullandığı için üreticiye sınırlı bir geliştirme ve kişiselleştirme alanı kalıyor.

Tasarım

Galaxy Note 10 ailesine kadar Samsung, tasarım konusunda beğendiğim tek markaydı. Apple ürünlerini neredeyse birebir taklit eden ve özgün tasarımsal dokunuşlar yapmayan diğer üreticilere karşın Samsung amiral gemisi modellerinde kendi özgün çizgisini koruyordu. Yine üzülerek yazıyorum çünkü Galaxy Note 10 ailesi ile Samsung da çizgisini bozmaya başladı. Arka kameraların dizilimi iPhone ve Samsung A serisi modellerle neredeyse aynı tasarıma sahip ve ön tarafta ortaya alınan kamera damla çentik yapısını andırıyor.

Ayrıca bu modeller ile Samsung da 3.5 mm jack girişine ve hafıza kartı desteğine veda etti. Neden böyle bir kara verdiklerine mantıklı bir sebep ararken Note 10 modelinde pil kapasitesinin de azaltıldığını gördüm. Daha önce Note 8 modelinde aynı hatayı yapıp büyük bir ekran boyutuna rağmen düşük kapasiteli bir pil tercih etmişlerdi.

Kalem konusuna da el atmak gerekirse Note 8 ile Note 9 arasındaki veya daha önceki Note serisi modeller arasındaki büyük boyutlu değişimler bu model ile Note 9 arasında yok. Yine birkaç ufak dokunuş yapılmış fakat yenisini aldırmayı sağlayacak boyutta değil.

Kamera

Note 10 ailesinin kamera özelliklerine yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz. Ben burada eleştirilerimi dile getireceğim.

Note 10 modelinde arka tarafta ana kameraya ek telefoto kamerası ve geniş açılı kamera konumlandırılmış. Note 10+ modelinde de bunlara ek olarak AR için TOF 3D kamera yer alıyor. Teknik açıdan bir amiral gemisi modelden bekleneni veriyor ve donanımın yazılımla buluşma noktasında çıkan sonuçlar gayet tatmin edici düzeyde. Şuan (senenin yarısındayız) için en iyi arka ve ön kameraya Note 10+ 5G modelinde bulunuyor. Test sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Geçmiş senelerde edindiğim tecrübeye istinaden bu senenin en iyi arka kamerası büyük ihtimalle Huawei Mate 30 Pro modelinde yer alacak.

Sonuç

Bir bütün olarak düşündüğümüzde Galaxy Note 10 ailesi beklentinin ve adının altında kalıyor ve 10.000 – 12.000 TL arası fiyat etiketini bence hak etmiyor. Gerçi cihazların yurt dışı fiyatları bir önceki nesille neredeyse aynı lakin ülkemizdeki döviz kuru ve vergiler sebebiyle yüksek fiyatlara satılıyor. Böyle olsa bile modeller yurt dışında da olması gereken fiyatın neredeyse iki katına satılacak.

Sonuç olarak, Galaxy Note 10 ailesi bence beklentinin altında kaldı. Bir sonraki nesilde benzer bir yazı yazmamak dileğiyle, keyifli okumalar.

Cihazların teknik özelliklerini incelemeniz için linkler:
- Note 10
- Note 10+

Ön sipariş vermek isterseniz ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap