İlginizi Çekebilir

Küba’yı Keşfedin

kuba

KÜBA

Karayiplerde bir ada ülkesi olan Küba’nın resmi adı Küba Cumhuriyetidir. Küba nüfusunu İspanyol göçmenler, Afro Kübalılar, Çinliler, ve Avrupa-Afrika karışımı oluşturmaktadır.

Çekip gitmeyi ya da güzel bir tatil planı yapmayı düşünüyorsanız size tavsiyem Küba!

Özellikle Noel dönemleri ve Temmuz-Ağustos aylarında daha çok tercih edilen Küba’yı biraz yakından inceleyelim;

Sıcakkanlı ve misafirperver olarak bilinen Kübalılarla iletişim kurmak kolaydır. Kökleri İspanya ve Afrika’ya dayanan Kübalılar için dans ve müzik oldulça önemlidir. Hemen hemen her yerde canlı müzik grupları olan ülkenin özellikle başkenti olan Havana’da gece yaşamı oldukça hareketlidir.

KÜBA MUTFAĞI

Küba mutfağında ızgarada pişmiş et yoğun olarak tüketilmektedir. Izgara et, yanında lahana, siyah fasulyeli pilav, haşlanmış patates, avokado veya kızarmış muz ile birlikte servis edilir.

Deniz mahsulünü çok seven ve tercih eden Küba’ da genel olarak yemekler sizi tatmin edecektir. Özellikle ıstakoz yemeklerini öven ve öneren birçok insan vardır. Sizin de eğer bir gün yolunuz Küba’ya giderse, ıstakoz yemeden dönmeyin!

KÜBA FESTİVALLERİ

Küba’nın başkentinde gerçekleştirilen bu festivaller Uluslararası Havana Bale Festivali önemli etkinliklerdendir. Ekimin son haftası, Kasımın ilk haftasına kadar süren festival, dünyadan farklı bale topluluklarını bir araya getirirken, Küba balesinden de örnekler gösterilmektedir.

Bir diğer festival, Havana Film Festivalidir. İspanyolca konuşan ülkeler için oldukça önemli olan bu festival, Aralık ayının ilk iki haftası düzenlenmektedir.

KÜBA PUROSU

Çok sık duyduğumuz “ Küba’daki puroları Kübalı kadınlar tarafından bacaklarında sarılarak yapılır” duyumu aslında çok gerçek bir bilgi değildir. İnce bir tahta üzerinde elle veya sarma makinaları ile sarılır. Puro üretimleri devlet kontrolündedir. 

KLASİK ARABA CENNETİ

Küba denince akla gelen şeylerden biri de birbirinden güzel klasik arabalarıdır. 1940 yıllarından kalma bu Amerikan arabaları, hala taksi ve dolmuş olarak kullanılmaktadır. Birçok turist eski bir Amerikan arabasıyla şehir turu yapmayı tercih ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 ay önce

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂