Huawei Yolun Sonuna Geldi mi?

huawei

Huawei yolun sonuna geldi mi? Çinli şirketin izinsiz veri ve proje aktarımı yapması sebebiyle Amerika tarafından kara listeye alınmasının ardından gerçekleşenler hakkında bilgi vereceğim.

Haftanın en önemli konusu olsa gerek çünkü Huawei‘nin işbirliği içerisinde olduğu birçok şirket desteğine son verdi. Bunun sebebi ise Amerika‘nın, Huawei‘yi Çin hükumetine veri sızdırması nedeniyle kara listeye eklemesi lakin ortada herhangi bir kanıt yok.

Daha önce birkaç ülkede de benzer konulardan şirkete dava açılmıştı fakat davalar bu kadar ses getirmedi çünkü Amerika menşeli büyük şirketler karar ardından Huawei ile olan anlaşmalarını sonlandıracağını açıkladı.

İlk olarak Google firmaya artık servis hizmeti ve destek vermeyeceğini açıkladı. Sonrasında Qualcomm, Intel ve ARM gibi büyük şirketler de benzer açıklamalar yaptı. Açıklamalardan en dikkat çekeni tabii kide Google tarafından yapılan oldu çünkü dünyanın en değerli şirketlerinden bir tanesi, en büyük iş ortaklarından olan Huawei ile anlaşmalarını fesih etti.

Google‘ın piyasa değerini ve kaçıncı sırada olduğunu merak edenler buradan ulaşabilirler.

Huawei Akıllı Telefon Pazar Payı Küçülecek mi?

Bu durum hem piyasa hem de son kullanıcı için önemli çünkü mobil cihazlarda en çok kullanılan işletim sisteminin ve uygulamaların sahibi Google. Yani Apple dışında herhangi bir markanın akıllı telefonunu tercih edecekseniz sizi karşılayacak ilk yazılım yine Google‘a ait olacaktır. Mobil dünya için bu derece önemli olan bir şirketin son iki senelik ivmesi ile akıllı telefon pazarında en büyük ikinci marka haline gelen Huawei ile anlaşmalarını askıya alması, konunun neden önemli olduğunu özetler. Eğer sorun çözülmezse pazar payının küçüleceği aşikar.

Daha sonra yarı iletken sektörünün önemli şirketlerinden olan ARM da yayınladığı bildirge ile Huawei ile iş birliklerini askıya aldığını açıkladı. Bu da demek oluyor-ki HiSilicon alt markası ile kendi işlemcilerini üretse de şirket artık kendi işlemci mimarisini de tasarlamak zorunda. ARM şirketi mobil pazar için işlemci üreten her şirketin yolunun düştüğü bir şirkettir. ARM işlemci üretmez lakin işlemci üretimi için temel bileşen olan işlemci mimarisini tasarlar ve geliştirir. Daha sonra bu ürünlerin kullanım haklarını ve tasarımlarını işlemci üreticisi olan şirketlere satar.Ayrıca belirtmek isterim ki ARM Amerika menşeli bir şirket değil.

Eğer Huawei üç ay içerisinde Amerika ile anlaşmaya varamazsa akıllı telefon pazarında büyük kayıp yaşayacaktır. Lakin Huawei sadece son kullanıcıya hitap edecek ürünler üretmiyor. Modemler, baz istasyonları, yapay zeka ürünleri de şirketin üretim yaptığı alanlardan birkaçı.

Sonuç

Huawei, çok yönlü bir şirket fakat en büyük gelir kaynağı akıllı ürün pazarı bu sebeple anlaşma olmasa büyük güç kaybedeceği su götürmez bir gerçek. Anlaşma sağlanamazsa bu işten sadece son kullanıcı faydalı çıkacak. Eğer Amerika menşeli firmaların tekeli devam ederse buna benzer olaylar görmeye devam ederiz. Günümüzde zaten çoğu şirket kişisel verileri istediği gibi kullanabiliyor. Hatta seçim sonuçlarını değiştirebiliyor. Bu durumun son örneği Facebook tarafından gerçekleştirilmişti. Gariptir ki Facebook da Amerika menşeli bir şirketin ürünü 🙂

 Veri kaynakları:
- CounterPoint
- TechRadar

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hocam, peki sizce bu durum Huawei ürünlerinde indirime sebep olur mu ?

    Teşekkür ederim

    • Abdullah YANIK

      İkinci el pazarında düşüş yaşanıyor. 0 ürünler de ise bu sene için bir düşüş söz konusu değil lakin ilerleyen senelerde kendi işlemci mimarisi ve işletim sistemi ar-ge çalışmaları için ayıracakları büyük bütçeler, ürünler de fiyat artışına sebep olacaktır.