İlginizi Çekebilir
Trendlerdeki Yazı

CRISPR Nedir ?

Apr11_2018_MIT_CRISPR-Cas9_VideoScreenshot2

Kalıtsal bilginin aktarılması ve kalıtım süreçlerinin incelenmesi insanlık tarihinde önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Gen alanında yapılan çalışmalar da bu alanda belli bir mesafe kat edilmesini sağlamıştır. Bilimin ve teknolojinin hızla gelişmesi ve teknik imkanların bu sebeple artması gen çalışmalarını da olumlu yönde etkilemiştir. Biz de bu yazıda CRISPR konusunda yakından bakacağız.

Genetik çalışmalar 1972 yılından itibaren teknik ve bilimsel imkanların artarak kullanılmasıyla yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Gen haritalarının çıkarılması, genetik düzenlemelerin yapılması bu yoğun çalışmalar içinde bulunmaktadır. Genlerin makaslanarak düzenlenmesini sağlayan CRISPR isimli araç da en modern cihazlardan biri olarak icat edilmiştir.

crispr

CRISPR Ne İşe Yarar?

Genler üzerinde birtakım düzenlemelerin yapılması ve gen makaslama faaliyetlerinin bu araçla gerçekleştirilmesi özellikle bilim dünyası içinde tıp alanında hastalıkların önlenmesi, teşhis, tedavi, iyileştirme, canlı ömrünün uzaması, ölümcül hastalıkların aşılması gibi imkanlar vermektedir. Gen alanındaki çalışmalar sürekli devam etmektedir.

İnsanlar gen konusunda her zaman bilgiye muhtaç olmuştur. Fakat günümüzde bilimsel gelişmeler ışığında CRISPR sayesinde bitki ve hayvanların da genetiği düzenlenebilmektedir. Bu düzenlemeler etik olmasa da insanlar üzerinde de uygulanabilir seviyeye ulaşmıştır.

CRISPR Nerelerde Kullanılır?

İnsanların ömrünün uzatılması gibi bir durumun ancak hastalıkların önlenmesi yoluyla sağlanabileceği gerçeği henüz yerinde durmaktadır. Bu sebeple CRISPR sadece makaslama aracı olarak istenilen ve teşhis edilen noktaya müdahale imkanı vermektedir. Kobay olarak gen çalışmalarında kullanılan bitki ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar bu canlıların artık korunabileceğini göstermiştir.

Çin merkezli yapılan çalışmalarda genetiği düzenlenmiş bebeklerin dünyaya gelmesi 2018 yılının en sansasyonel olayı olarak tarihe geçse de gen çalışmaları kapsamında küçük bir adım olarak değerlendirildi. Fakat bu durum genetik araştırmaların ne kadar ciddiyetle yapıldığını ve insanlığın kaderini kolayca değiştirebileceğini de göstermektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap