Trendlerdeki Yazı

2020 Yılına Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

266471 (1)

Dünyada teknolojinin hızla gelişmesi bilimsel gelişmelere bağlı olarak yaşanmaktadır. Fizik, kimya ve biyoloji alanında yaşanan gelişmeler tıp ve mühendislik alanlarında teknik olarak da kendini göstermeye başlamıştır. Akıllı cihazların kullanımının artması tıp ve mühendislik alanlarına da sirayet etmiştir. Bu nedenle gelecek sene teknoloji alanında önemli hamleler insanlık için gerçekleştirilecektir. Bunlardan bazılarını sizin için bir araya getirdik.

Bilgisayar Görüşü

Hayatımızda teknoloji olmazsa olmaz bir duruma geldi. İnternetin yaygınlaşması ve akıllı mobil cihazların kullanımı yeni yaratıcı fikirlerin ortaya çıkarak insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin yaşanmasını sağlıyor.

Bilgisayar görüşü olarak tanımlanan kamera ve sensör sistemlerinin izleme yeterliliklerinin belli bir hafıza noktasında toplanması ve insan ve nesneleri ayırt edebilme hüneri artık hemen her bilgisayar için gerçekleşecek. Böylece otonom araçların nesneler bazında kullanımı artacak. Teknoloji gözümüz ve kulağımız haline gelecek.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR)

Sanal ya da arttırılmış gerçeklik olarak bilinen eğitimden, sanayi alanlarına kadar hemen her yerde kullanılan teknoloji bakımından üstün araçların kullanımı yaygınlaşmaya başlayacak. Sanal gerçeklik bir dijital dünya sunarken, arttırılmış gerçeklik nesnelerin görülmesini sağlamaktaydı.

Artık teknoloji gelişimini sürdürmeye devam ettiğinden karma gerçeklik olarak XR teknolojilerinin kullanılmasıyla gelecek sene içinde oyun ve eğlence dünyasında hem sanal hem de arttırılmış gerçeklik uygulamaları karma bir şekilde bulunacak.

Kişiselleştirilmiş Primitif Tıp

Akıllı mobil cihazların kullanımı tıp alanında da yeni ve özgün teknoloji sahasındaki gelişmelerin yardımıyla yeni araçların icat edilmesine ilham olmaktadır. Kişiselleştirilmiş ve primitif olarak ele alınan tıpta bilgisayarların veri toplayarak teşhis ve tedavi etmesi sağlanacak.

Bunun için teknoloji gelişmelerinden yararlanıp akıllı kol gibi cihazların üretilmesiyle verilerin toplanmasıyla muhtemel hastalıkların önceden önüne geçilmesi hızlanacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap